We will call you
Name Surname
PhoneNumber
E-Mail
Call Time
,Aya Trias Bazilikası kilisesi

     Dip karpaz köyünde kahve molası (Türklerin ve Rumların beraber yaşadığı Köy)

     Apostolos Andreas Manastırı

     Kutsal Şapel

     Altın Kum Sahilinde deniz molası (yaz aylarında denizde yüzme)

 

Dip karpaz Kıbrıs adasının tava sapı şeklindeki bölgede uç noktasında yer alan bir kasabadır. Türkler ve Rumlar (Rum nüfusu yaklaşık 250 kişi) beraber yaşamaktadır. Kasabada Rumların sıkça ziyaret ettikleri Apostolos Andreas Manastırı bulunmaktadır. Karpaz Yarımadası sadece tarihi yerleri görmekle değil, Kuzey Kıbrıs’ın muhteşem doğasını görme imkanına sahip olacaksınız. Yarımada şeklindeki en uç kısmı olan Zafer Burnu, rivayetleriyle meşhur Apostolos Andreas Manastırı, Karpaz Koruma Alanı, dünyaca ünlü Altın Kum Sahili – Karpaz ziyaret edenlere muhteşem doğa harikalarını görmelerini sağlar.

Aya Trias Bazilikası; Sipahi köyünün kuzeyinde, sahil yolunda biraz içeri doğru birkaç yüz metre uzaklıkta yer almaktadır. 6 yüzyılın başında inşa edilmiş, bazilika 7. yüzyılda Arap akınları sırasında tahrip edilerek daha sonra terk edilmiş küçük bir kilisedir. Kilise adanın güneye bakan tarafında inşa edilmiş. Terkedilen kilise 9 yüzyıl civarında tamamen toprak altında kalmış 1957 yılında tesadüfen yeniden keşfedilmiş arkeologlar tarafından kısmen yapılan kazılarda bir kısmını ortaya çıkarmış kazıların devamı için anlaşmanın halen devam ettiği bilgisi var. Kıbrıs’ın tarihini anlamak açısından görmeye değer bir tarihi kilisedir.

Apostolos Andreas Manastırı; Karpaz Yarımadası’nın önde gelen ziyaret ve adak yerlerinden biridir. Eski adıyla Dinoretum ile Apostolos Andreas, yeni adıyla Zafer Burnu olarak bilinen noktada bulunmaktadır. ‘’Mucizeler Yaratan’’, ‘’Rüzgârların Hâkimi’’ ve ‘’Yolcuların Koruyucusu’’ özelliklerini taşıyan Apostolos Andreas’a adanmıştır.

Kutsal Şapel; Hıristiyan inancına göre İsa'nın havarilerinden Andreas deniz yoluyla Kutsal Topraklar ve Kudüs'e giderken gemide su sıkıntısı baş gösterdi, Andreas gemiden inerek manastırın bulunduğu yere bastonuyla yere vurdu ve oradan su fışkırmaya başladı. Bir gözü kör olan geminin kaptanı gözlerini bu suyla yıkayınca kör gözü görmeye başladı, 15. Yüz yılda suyun bulunduğu ve günümüzde de aktığı yere küçük bir şapel inşa edildi.

Altın Kum Sahilinde Deniz Molası: Altın sarısı kumuyla bilinen altın kum plajı arzu edenler için tertemiz berrak denizinde yüzerek veya uzun sahilde yürüyüş yaparak mola esnasında keyifli bir zaman geçirebilirler.

 

MailingTitle

MailingContent

MailingName
MailingSurName
E-Posta
Tamam

E-posta Gönderimi Başarılı 

Uyarı

E-posta ile Gönderimi Başarısız